medere

Medytacja jest zdrowa i wydłuża życie

Współczesne badania dowodzą, że medytacja spowalnia procesy starzenia. Wiek biologiczny osób systematycznie medytujących jest od kilku do kilkunastu lat niższy od osób nie praktykujących.

Naukowcy dowiedli, że regularna praktyka medytacji bardzo wyraźnie wpływa na zdrowie i organizm człowieka. Nawet krótkie 15-20 minutowe sesje dziennie dają zadawalające rezultaty.

W trakcie medytacji obniża się nasze ciśnienie krwi, zwalnia tętno i poziom metabolizmu, medytacja oddziałuje na obwodowy układ nerwowy i układ przywspółczulny, działa relaksująco i odprężająco.
Istotnie zwiększa możliwości samo regeneracji organizmu oraz jego odporność. Medytujący charakteryzują się zwiększaną ogólną sprawnością umysłową, zmniejszoną podatnością na stres, daje poczucie pewności siebie i samoakceptacji, poprawia samopoczucie, zdolność koncentracji, wydajność pracy i umiejętność kreatywnego myślenia. Systematyczna medytacja zwiększa naszą energię życiową. ( m’philosophy).

Medytacja korzystnie zmienia strukturę mózgu, zmniejsza zagęszczenie komórek w prawej części ciała migdałowatego.
Ciało migdałowe to ośrodek mózgowy odpowiadający za generację emocji uznawanych za negatywne ,takie jak smutek, gniew i strach. Mniejsze zagęszczenie komórek w tej strukturze to dowód, że medytacja obniża poziom stresu. Osoby, które od wielu lat uprawiają medytację, mają więcej substancji szarej w hipokampie. Hipokamp to część układu limbicznego, która odpowiedzialna jest między innymi za reakcje emocjonalne i procesy pamięciowe. Medytacja wpływa również na gęstość neuronów w korze czołowej.

Medytacja ogranicza poziom stresu, zmniejszając przy tym ilość kortyzolu we krwi. Badania pokazują, że zbyt wysoki poziom kortyzolu ma negatywny wpływ na układ krwionośny. Przede wszystkim zwiększa tętno i ciśnienie krwi, ale przyczynia się też do innych chorób, takich jak hiperglikemia. Zaobserwowano korelację pomiędzy dobrym samopoczuciem a skutecznością systemu immunologicznego. Medytacja pozwala nam dzięki temu na zdrowsze, dłuższe, a przede wszystkim szczęśliwsze życie.

Rozważcie, spróbujcie, pokochajcie zagłębianie się w myślach.

 

Robert Tom