medere

Uśmiechajmy się…. bądźmy zdrowsi, piękniejsi i żyjmy dłużej!

Czy wiesz, że jesteśmy jedynymi śmiejącymi się istotami na świecie?

Chińskie przysłowie mówi „Minuta śmiechu przedłuża życie o godzinę”

Kiedy się śmiejemy, w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, naturalnych opiatów, zwanych hormonami szczęścia, które redukują ból i stres! Śmiech sprawia, że głębiej oddychamy, a krew krąży szybciej. Śmiech stymuluje układ autoimmunologiczny i wzmaga produkcję limfocytów. Kiedy się śmiejemy zahamowane zostaje wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, które osłabiają naszą odporność.

Ale to nie wszytko! Śmiech to również eliksir młodości!

Śmiech, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu wpływa na lepsze odżywienie skóry i jej oczyszczenie. Lepiej ukrwiona skóra głowy wpływa na stan włosów, które stają się mocniejsze i zyskują zdrowy wygląd. Śmiech doskonale wpływa na mięśnie twarzy, przepony, brzucha i ramion. Śmiech przyśpiesza trawienie, bo rytmiczne skurcze mięśni brzucha pobudzają pracę wątroby, trzustki i śledziony. 

Czy wiesz, że śmiejąc się intensywnie przez jedną minutę spalisz tyle samo kalorii, co wykonując 10–minutowy trening?

Śmiech to  również sposób na długowieczność, prof. M. H. Silver, neuropsycholog z Harvardu, zauważyła, że większość ludzi którzy przeżyli ponad sto lat mieli wspólną cechę – często się śmiali. Badania naukowców z Wayne University w stanie Michigan wykazały, że częste śmianie się i pozytywne nastawienie zwiększają długość życia nawet o 7 lat.

Uśmiech przynosi nam nie tylko korzyści zdrowotne, lecz również psychologiczne.

Śmiejąc się wzbudzamy sympatię, pogodne osoby są bardziej lubiane. Osoby uśmiechnięte i często śmiejące się wydają się bardziej sympatyczne i otwarte. Badania dowodzą, że osoby, które często się uśmiechają szybciej awansują, gdyż pracodawcy cenią komunikatywność i pewność siebie. Uśmiech i poczucie humoru zwiększają również naszą atrakcyjność i szanse na znalezienie partnera. Badania Erica Bresslera z Westfield State College wykazały, że poczucie humoru znacząco zwiększa atrakcyjność osób w oczach płci przeciwnej. 

Aleksandra Strączek – Dietetyk