medere

Żeńszeń – złoty środek na wszelkie dolegliwości ?

W medycynie Dalekiego Wschodu korzeń żeńszenia znany jest od ponad 4000 lat i od tego czasu tylko zyskuje na swej popularności. Jego zastosowanie jest niebywale szerokie. Preparaty z żeńszenia poprawiają m.in. pamięć i koncentrację, natomiast ekstrakt z jego korzenia jest chętnie stosowany w kosmetyce, w szczególności w preparatach anti-aging.

Żeńszeń dla zdrowia
Korzeń z żeńszenia zawiera ponad 200 substancji aktywnych, które mają zbawienny wpływ na organizm ludzki. Żeńszeń jest przede wszystkim cennym źródłem ginsenozydów, które zwiększają zdolność hemoglobiny do łączenia się z tlenem oraz wspierają układ odpornościowy, dzięki czemu organizm jest bardziej wydajny fizycznie i mniej podatny na infekcje. Ginsenozydy wykazują działanie antyoksydacyjne, poprawiają koncentrację i pamięć i mają pozytywny wpływ na potencję seksualną u mężczyzn. To jednak nie wszystko, bo ginsenozydy wpływają także na przyrost estrogenów w kościach, które ochraniają tkankę kostną, dlatego żeńszeń polecany jest kobietom w okresie pomenopauzalnym (u kobiet po menopauzie jajniki nie produkują już estrogenów, z tego powodu osteoporoza jest częstą przypadłością kobiet w tym okresie). Ponadto żeńszeń stymuluje receptory mózgowe i tym samym wykazuje działania uspokajające – przeciwdziała skutkom stresu i przemęczenia. Żeńszeń może być także wskazany jako suplement diety wzmacniającej serce oraz wspomagający leczenie cukrzycy, ponieważ obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz obniża ciśnienie krwi.
Poza ginsenozydami korzeń żeńszenia jest źródłem potasu, wapnia, cynku, miedzi, żelaza, magnezu oraz witamin A, C, B1, B2 oraz B6.

Żeńszeń dla urody
W kosmetykach ekstrakt żeńszenia znajduje przede wszystkim zastosowanie w preparatach anti-aging ponieważ stymuluje zwiotczałą i starzejącą się skórę oraz przyspiesza regenerację komórek – zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Żeńszeń zawiera naturalne antyoksydanty zwalczające działanie wolnych rodników, dlatego kosmetyki zawierające go w swoim składzie są szczególnie polecane osobom, których cera jest wystawiona na promieniowanie UV i różnego rodzaju zanieczyszczenia (np. smog). Ekstrakt z korzenia żeńszenia usprawnia również przepływ krwi i limfy, dzięki czemu redukuje cellulit. Ponadto żeń-szeń stosuje się również w preparatach zapobiegających łysieniu i wypadaniu włosów, gdyż poprawia ukrwienie skóry głowy.

Nie bez powodu żeńszeń jest jednym z najbardziej znanych i uniwersalnych suplementów – jego właściwości są różnorodne, a zastosowanie szerokie. Regularne stosowanie pozytywnie wpłynie na zachowanie sprawności zarówno fizycznej, jak i umysłowej.